Historia Letnich Pokazów Czereśniowych

Idea Letnich Pokazów Czereśniowych narodziła się ponad dekadę temu w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie nowoczesną uprawą czereśni. To jedyne w Polsce cykliczne spotkanie, które w całości poświęcone jest produkcji owoców właśnie tego gatunku. Organizatorzy postawili sobie za cel, aby rosnącej rzeszy sadowników uprawiających lub planujących uprawę czereśni przedstawić najbardziej aktualne informacje rynkowe, wskazać najnowsze trendy odmianowe oraz technologie w uprawie, nawożeniu oraz agrotechnice. Zapraszamy najlepszych krajowych i zagranicznych doradców i ekspertów, aby podzielić się wiedzą z zakresu produkcji tych popularnych wśród konsumentów, ale jednocześnie wymagających w produkcji owoców.

Stało się już tradycją, że Letnie Pokazy Czereśniowe to także warsztaty i pokazy cięcia w sadach, by w praktyczny sposób dzielić się z sadownikami wiedzą i nowymi technologami. Zapraszamy do udziału w nich także firmy branżowe, aby w jednym miejscu można było podyskutować o dostępnych technologiach wspierających na co dzień producentów czereśni. Nasze spotkanie to także (a może przede wszystkim) miejsce, gdzie można spotkać innych sadowników i podzielić się swoimi obserwacjami i doświadczeniami oraz znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania – oczywiście dotyczące czereśni. Warto też podkreślić, że to jedna z największych europejskich imprez branżowych poświęconych tylko uprawie tego gatunku – warto więc już dzisiaj zaplanować w niej swój udział. Dzięki wsparciu partnerów udział w Letnich Pokazach Czereśniowych jest otwarty dla wszystkich sadowników zainteresowanych produkcją tych owoców.

W poprzedniej edycji Letnich Pokazów Czereśniowych uczestniczyło ponad 300 sadowników z całej Polski, a gościem specjalnym był belgijski doradca sadowniczy Toon Vanrykel. W tym roku odbędzie się już IX edycja tego największego w Polsce spotkania producentów czereśni. Tym razem w roli eksperta wystąpi angielski doradca sadowniczy Leon Jahae.

Galeria zdjęć

Relacje prasowe

Tak piszą o Letnich Pokazach Czereśniowych…
Poniżej kilka wybranych artykułów prasowych.

Letnie Pokazy Czereśniowe 2023

X Edycja Letnich Pokazów Czereśniowych: reportaż na Sad24.pl

Letnie Pokazy Czereśniowe 2022

Dni do IX Edycji Letnich Pokazów Czereśniowych odliczano na Sad24.pl

Letnie Pokazy Czereśniowe 2021 w Obrazach

W 2021r. odbyły się już VIII Letnie Pokazy Czereśniowe. Fotorelację można obejrzeć na Sad24.pl.

Królowa Kordia - VII Letnie Pokazy Czereśniowe

Po raz siódmy sadownicy zainteresowani uprawą czereśni mieli okazję spotkać się podczas Letnich Pokazów Czereśniowych. Tegoroczna edycja odbyła się w Samborcu koło Sandomierza a gościem specjalnym był Leon Jahae z Top Fruit Consultancy.

Po VI Letnich Pokazach Czereśniowych

Chociaż bieżący sezon nie jest rokiem czereśniowym, na wczorajszych VI Letnich Pokazach Czereśniowych stawiło się ponad pięciuset sadowników zainteresowanych uprawą tego trudnego w naszych warunkach gatunku. Po sesji wykładowej która odbyła się w obiekcie GPO Sadex w Żurawi k. Białej Rawskiej na część praktyczną i dyskusje przeniesiono się do sadu państwa Małgorzaty, Andrzeja i Adriana Piotrowskich w Dańkowie.

V Letnie Pokazy Czereśniowe - Relacja Filmowa

Zapraszamy do obejrzenia materiałów video z V Letnich Pokazów Czereśniowych.

V Letnie Pokazy Czereśniowe za nami

V Letnie Pokazy Czereśniowe w tym roku były zlokalizowane na Mazowszu – w gminie Rybno (powiat sochaczewski). Dzięki uprzejmości i dużej pomocy organizacyjnej Grupy Producenckiej Idealsad w Kamieńszczyźnie oraz państwa Marzeny i Krzysztofa Rafalskich w Złotej mogliśmy w minioną niedzielę 24 lipca gościć prawie 500 sadowników z całej Polski i producentów z Białorusi, Czech i Ukrainy.

Dla Producentów Czereśni....

IV Letnie Pokazy Czereśniowe odbyły się 26 lipca 2015 r. w Wierzchucicach k. Bydgoszczy w Grupie Producentów Owoców Galster Sp. z o.o. Tematyka wystąpień dotyczyła nawadniania i fertygacji sadów czereśniowych celem uzyskania owoców wysokiej jakości, możliwości ich przechowywania i eksportu na dalekie rynki, a także doboru odmian. Część praktyczna objęła pokaz cięcia czereśni odmian samo- i obcopylnych.

W sadzie czereśniowym

Część praktyczna Letnich Pokazów Czereśniowych w 2015 r. odbyła się zgodnie z tradycją w sadzie gospodarzy pokazów. Tu można było zapoznać się z technikami budowy osłon dla sadów czereśniowych, zasadami formowania czereśni, maszynami i urządzeniami dla upraw sadowniczych.

Dla Producentów Czereśni...

Według Barta Liesenborghsa z LieverFruit bvba z Belgii, współpracującego z firmą Agrosimex, sukces uprawy czereśni opiera się na trzech filarach – produktywności, ochronie plonu i jakości owoców. O tym, jak go osiągnąć i które z odmian tego gatunku warto uprawiać w Polsce, belgijski doradca mówił podczas Letnich Pokazów Czereśniowych (20 lipca 2014 r.) w Górach Wysokichk. Sandomierza.

Dla Producentów Czereśni...

III Letnie Pokazy Czereśniowe odbyły się 20 lipca 2014 r. w Górach Wysokich k. Sandomierza. Zorganizowały je firmy Plantpress, Leaf Media oraz Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Oddział „Centrum Ogrodnicze” w Sandomierzu. Gospodarzem pokazów był sadownik Maciej Osowski. Na tegoroczne spotkanie licznie przybyli zainteresowani uprawą czereśni sadownicy (około 250 osób) oraz dziennikarze branżowi zza naszej wschodniej granicy. Pokazom towarzyszyły również wykłady traktujące o uprawie czereśni oraz wystawa maszyn.

O Nawożeniu Czereśni Słów Kilka

Podczas Letnich Pokazów Czereśniowych (20 lipca br. w Górach Wysokich k. Sandomierza) mówiono m.in. o zasadach budowy konstrukcji przeciwgradowych w sadach czereśniowych, a także o nawożeniu drzew tego gatunku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też informacje przekazane przez doradcę sadowniczego z Belgii na temat doboru odmian czereśni do uprawy w Polsce.

II Letnie Pokazy Czereśniowe

…odbyły się 10 lipca br. w sadzie Macieja Osowskiegow Górach Wysokich. Zorganizowały je firmy Plantpress, LeafMedia i ŚODR w Modliszewicach Oddział w Sandomierzu. Jak wykazała frekwencja, wzbudziły one duże zainteresowanie – uczestniczyło w nich około 300 osób. Podczas spotkania Toon Vanrykel ze stacji badawczej Proefcentrum Fruitteelt VZW z Belgii mówił m.in. o wynikach belgijskich doświadczeń w uprawie czereśni. Natomiast część praktyczna pokazów odbyła się w sadzie czereśniowym p. Macieja, w którym można było zobaczyć, jak produkcja owoców tego gatunku wygląda w praktyce.

Z Praktycznego Punktu Widzenia

Podczas II Letnich Pokazów Czereśniowych sadownicy mieli okazję zwiedzić sad czereśniowy Macieja Osowskiego. Sadownik chętnie dzielił się swoimi spostrzeżeniami oraz mówił o problemach związanych z uprawą tego gatunku. Ponadto Toon Vanrykel ze stacji badawczej Proefcentrum Fruitteelt VZW z Belgii pokazywał, jak należy prowadzić drzewa czereśni w pierwszych latach po posadzeniu ich w sadzie.

Utrzymać Wysoką Jakość Czereśni

…nie było łatwo w tym sezonie. Zmienna temperatura (duże jej różnice pomiędzy dniem a nocą)
oraz częste opady deszczu w okresie dojrzewania zbiorów tych owoców były przyczyną ich pękania
oraz gnicia. Nawet przy wysokim plonie często okazywało się, że tylko część owoców stanowi produkt
handlowy. Czy można było tego uniknąć i zebrać czereśnie wysokiej jakości? Na to pytanie
próbowano odpowiedzieć 19 lipca br. podczas spotkania pod hasłem „Letnie pokazy czereśniowe”, zorganizowanego przez firmę Leaf Media i sandomierski oddział „Centrum Ogrodnicze”
Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, w gospodarstwie Macieja Osowskiego w Górach
Wysokich k. Sandomierza.